Program: Zwiększenie dostępności do wydarzeń sportowych oraz kulturalnych i rozrywkowych

Gmina Barczewo jest miejscem o znacznych możliwościach rozwojowych. Lokalizacja przy Drodze Krajowej nr 16, Drodze Wojewódzkiej nr 595 oraz w otoczeniu lasów, rzek i jezior, działające organizacje pozarządowe, realizujące projekty o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Jednak chyba wszyscy czujemy, że potencjał nie jest w pełni wykorzystany.

Jednym z kluczowych elementów dynamicznego rozwoju może być lepsze zarządzanie zasobami kulturalnymi, sportowymi, ale także skuteczniejsze wykorzystanie narzędzi promocyjnych. Konieczna jest zmiana w sposobie rozpowszechniania informacji o wszelkich wydarzeniach, tak aby jak największa ilość mieszkańców miała do nich dostęp. Gmina powinna chwalić się wszystkimi inicjatywami realizowanymi przez organizacje pozarządowe i mieszkańców.

Wsparciu organizacji pozarządowych może również pomóc uproszczenie zasad w Otwartym Konkursie Ofert oraz prowadzenie, tam gdzie się da, Trybu Pozakonkursowego.

Zredefiniowania wymaga też rola domów kultury. Proponujemy organizację konsultacji społecznych w tym obszarze. Młodzież narzeka na brak oferty, wskazując jednocześnie dobre przykłady z sąsiednich miast. Nasza Gmina potrzebuje animatora kulturalnego z prawdziwego zdarzenia, który wypełni lukę i zaspokoi potrzeby mieszkańców. Odnowione obiekty, jak chociażby Skarbiec Kultury, muszą tętnić życiem. Dlatego należy wyjść z ofertą ich wykorzystania przez organizacje pozarządowe, uczniów barczewskiej filii powiatowej szkoły muzycznej, czy też artystów i muzyków. 

Dużym wsparciem wyróżniających się artystów i sportowców będzie stypendium, które będzie próbą wsparcia ich działalności w celu swobodnego rozwoju. 

Budujmy możliwości integracji mieszkańców, budowę więzi społecznych. Stworzymy różnorodne miejsca, gdzie zarówno dzieci, młodzież, jak i seniorzy, będą mogli spędzać czas. Zmodernizowany zostanie m.in. plac zabaw na Osiedlu Słonecznym przy bloku nr 4. Przy łączeniu się rzek Kiermas i Pisa Warmińska powstanie miejsce relaksu, z widokoiem na panoramę Barczewa. Zamierzamy zamontować urządzenia małej architektury przy ulicy Polnej, w miejscu “starych basenów”, gdzie obecnie w okresie wiosenno-letnim masowo przebywa młodzież. Montowane będą ławki, aby mieszkańcy mogli spocząć i spędzać ze sobą czas. Finansowanie będzie pochodzić m.in. z Urzędu Marszałkowskiego, Gminy Barczewo.

Pamiętajmy, że gotowe są projekty budowlane nowych świetlic w Ramsowie i Odrytach. Mając w perspektywie dostęp do środków z Unii Europejskiej, w planach inwestycyjnych należy uwzględnić budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią na terenie Barczewa oraz kilku orlików na terenach wiejskich. Obecne boiska są oblegane przez grupy sportowe. Brakuje natomiast możliwość dostępu dla mieszkańców. Nowe przestrzenie to nie tylko sport, ale także integracja rodzin, i większy potencjał do organizacji wszelkich wydarzeń o każdej porze roku.

Przy współpracy z Lasami Państwowymi i innymi podmiotami powstaną nowe ścieżki, po których będzie można chodzić, biegać, czy jeździć rowerem. 

Uruchomienie dofinansowań i ich pozyskanie przez pracowników urzędu oraz działania edukacyjne z zakresu pozyskiwania grantów skierowane do lokalnych klubów sportowych przybliżą nas do popularyzacji sportu i rekreacji, a także większej dostępności dla mieszkańców.
 

Dialog i współpraca

Rozwój Gminy Barczewo jest uzależniony od środków pozabudżetowych. Dlatego niezbędna jest aktywna współpraca na każdym szczeblu samorządu, by w sposób partnerski realizować inwestycje.

Dostęp do wody

Na terenie naszej gminy jest jeszcze około 120 miejsc bez dostępu do bieżącej wody. Będziemy szukali możliwości i rozwiązań dotyczących budowy indywidualnych ujęć wody.

Poprawa infrastruktury drogowej

Drogi gminne i powiatowe wymagają pilnej modernizacji. Tu kluczem do realizacji jest wspólne działanie samorządów.

Rozwój komunikacji publicznej

Nie może być w naszej gminie miejsca na wykluczenie komunikacyjnie. Planujemy rozszerzyć rozszerzyć transport zbiorowy, aby można było łatwo podróżować do pracy, szkoły czy do lekarza i na zakupy.

Poprawa bezpieczeństwa

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, dlatego inwestycje w drogi, chodniki, bezpieczne miejsca parkingowe, monitoring, czy latarnie powinny powstawać bez tłumaczenia się kosztami budowy i kosztami dalszego ich utrzymywania.

Ochrona środowiska i ekologia

Będziemy zabiegać o utworzenie w urzędzie samodzielnego stanowiska - doradcy / koordynatora wspierającego mieszkańców w tworzeniu wniosków o dofinansowanie, w tym z programów „Czyste Powietrze”, „Ciepłe Mieszkanie”, „Moja Woda” oraz planującego i realizującego działania edukacyjne.

Wyrównanie szans w placówkach oświatowych

Zamierzamy, z jednej strony zwiększyć ilość miejsc w żłobku miejskim, a z drugiej strony zwiększyć dotacje dla przedsiębiorców prowadzących żłobki, dzięki czemu zmniejszy się dysproporcja w opłatach za czesne.

Wydarzenia sportowe, kulturalne i rozrywkowe

Chyba wszyscy czujemy, że ogromny potencjał naszej gminy nie jest w pełni wykorzystany. Konieczna jest zmiana w sposobie rozpowszechniania informacji o wszelkich wydarzeniach, tak aby jak największa ilość mieszkańców miała do nich dostęp.

Dostępność opieki zdrowotnej

Zamierzamy prowadzić konsultacje społeczne z mieszkańcami, by jeszcze lepiej poznać ich zapotrzebowania z zakresu ochrony zdrowia. Zamierzamy prowadzić dialog i współpracę z Powiatem Olsztyńskim, tak aby w “barczewskim szpitalu” zaczęła funkcjonować Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna.

Turystyka, sport, rekreacja

Stworzymy różnorodne miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli spędzać czas. Zmodernizowane zostaną place zabaw oraz “stare baseny”. Przy łączeniu się rzek Kiermas i Pisa Warmińska powstanie miejsce relaksu, z widokiem na panoramę Barczewa. Zobacz także nasze pozostałe pomysły.

Nowoczesne standardy zarządzania

Chcemy, aby mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym i politycznym naszej społeczności. Powstanie Rada Przedsiębiorców i Społeczna Rada Miłośników Zwierząt. Pomożemy stworzyć Radę Seniorów i Radę Młodzieżową. Partycypacja mieszkańców jest kluczowa dla rozwoju naszej społeczności.