Program: Dostęp do wody

Na terenie naszej gminy, szczególnie na koloniach, jest jeszcze około 120 miejsc bez dostępu do bieżącej wody. Nie podlega wątpliwości, że bez względu na odległości do domostw i koszty budowy, te inwestycje muszą być zrealizowane. Będziemy szukali możliwości i rozwiązań dotyczących budowy indywidualnych ujęć wody. Konieczne jest także pozyskanie funduszy na istniejący projekt budowy sieci kanalizacyjnej między Odrytami i Barczewem. 

Gmina musi pozyskać środki na projekt oraz budowę nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Barczewie, wraz z możliwość rozbudowy istniejącej oczyszczalni ścieków w Niedźwiedziu. W miejscowościach, których przyłączenie do sieci kanalizacyjnej nie będzie możliwe, planujemy realizację małych oczyszczalni, które będą mogły obsłużyć kilka okolicznych miejscowości.

Realizacja wspomnianych inwestycji to działanie długofalowe i wymagające znacznych środków. W tym celu podejmiemy starania, aby pozyskać dotacje np. z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW, WFOŚiGW, Urzędu Marszałkowskiego.

Zamierzamy współpracować z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, który wspiera finansowo remonty i budowy sieci wod-kan na terenach popegeerowskich. Po przeprowadzonej przez KOWR modernizacji sieci kanalizacji, w ramach partnerskiego działania, będziemy starać się przejąć sieci do zasobu gminnego w celu ich dalszego utrzymania.

Cel:

  • zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych mieszkańców mających problem z dostępem do wody
  • ograniczenie procesu przedostawania się niebezpiecznych substancji zagrażających życiu i zdrowiu ludzi do wody i gleby poprzez budowę lokalnych oczyszczalni ścieków

Osiągnięcie celów poprzez:

  • główne finansowanie ze środków ZWiK Barczewo
  • wkład pieniężny z budżetu gminy Barczewo
  • spłaty kredytów i pożyczek na pozostałą część wkładu własnego ujęte w planach taryfowych wynikające ze studium wykonalności
  • monitoring terenów zalewowych
  • pozyskanie środków zewnętrznych

Dialog i współpraca

Rozwój Gminy Barczewo jest uzależniony od środków pozabudżetowych. Dlatego niezbędna jest aktywna współpraca na każdym szczeblu samorządu, by w sposób partnerski realizować inwestycje.

Dostęp do wody

Na terenie naszej gminy jest jeszcze około 120 miejsc bez dostępu do bieżącej wody. Będziemy szukali możliwości i rozwiązań dotyczących budowy indywidualnych ujęć wody.

Poprawa infrastruktury drogowej

Drogi gminne i powiatowe wymagają pilnej modernizacji. Tu kluczem do realizacji jest wspólne działanie samorządów.

Rozwój komunikacji publicznej

Nie może być w naszej gminie miejsca na wykluczenie komunikacyjnie. Planujemy rozszerzyć rozszerzyć transport zbiorowy, aby można było łatwo podróżować do pracy, szkoły czy do lekarza i na zakupy.

Poprawa bezpieczeństwa

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, dlatego inwestycje w drogi, chodniki, bezpieczne miejsca parkingowe, monitoring, czy latarnie powinny powstawać bez tłumaczenia się kosztami budowy i kosztami dalszego ich utrzymywania.

Ochrona środowiska i ekologia

Będziemy zabiegać o utworzenie w urzędzie samodzielnego stanowiska - doradcy / koordynatora wspierającego mieszkańców w tworzeniu wniosków o dofinansowanie, w tym z programów „Czyste Powietrze”, „Ciepłe Mieszkanie”, „Moja Woda” oraz planującego i realizującego działania edukacyjne.

Wyrównanie szans w placówkach oświatowych

Zamierzamy, z jednej strony zwiększyć ilość miejsc w żłobku miejskim, a z drugiej strony zwiększyć dotacje dla przedsiębiorców prowadzących żłobki, dzięki czemu zmniejszy się dysproporcja w opłatach za czesne.

Wydarzenia sportowe, kulturalne i rozrywkowe

Chyba wszyscy czujemy, że ogromny potencjał naszej gminy nie jest w pełni wykorzystany. Konieczna jest zmiana w sposobie rozpowszechniania informacji o wszelkich wydarzeniach, tak aby jak największa ilość mieszkańców miała do nich dostęp.

Dostępność opieki zdrowotnej

Zamierzamy prowadzić konsultacje społeczne z mieszkańcami, by jeszcze lepiej poznać ich zapotrzebowania z zakresu ochrony zdrowia. Zamierzamy prowadzić dialog i współpracę z Powiatem Olsztyńskim, tak aby w “barczewskim szpitalu” zaczęła funkcjonować Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna.

Turystyka, sport, rekreacja

Stworzymy różnorodne miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli spędzać czas. Zmodernizowane zostaną place zabaw oraz “stare baseny”. Przy łączeniu się rzek Kiermas i Pisa Warmińska powstanie miejsce relaksu, z widokiem na panoramę Barczewa. Zobacz także nasze pozostałe pomysły.

Nowoczesne standardy zarządzania

Chcemy, aby mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym i politycznym naszej społeczności. Powstanie Rada Przedsiębiorców i Społeczna Rada Miłośników Zwierząt. Pomożemy stworzyć Radę Seniorów i Radę Młodzieżową. Partycypacja mieszkańców jest kluczowa dla rozwoju naszej społeczności.